Uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości.

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością,

smutkiem, dumą, gniewem. Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować.”

Tuż przed 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w naszej szkole odbyły się liczne uroczystości towarzyszące. Rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przewodnik zapoznał nas z historią Józefa Piłsudskiego oraz zaprezentował militaria z czasów wojny. Podsumowaniem dnia było zdjęcie jednoczące całą szkolną społeczność przy fladze Polski.

Następnie odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu. Następnie usłyszeliśmy piosenkę „Biały Krzyż” w wykonaniu Oli oraz wiersz „Kto Ty jesteś” wyrecytowany przez przedszkolaczków. Kolejnym punktem programu był turniej „Kocham Cię Polsko!” wzorowany na telewizyjnej wersji. Dwie drużyny złożone z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zmierzyły się w walce o wygraną. Pytania sprawdzały znajomość polskich zabytków, sławnych Polaków, przysłów, ale też bajek i piosenek. Poziom był bardzo wyrównany, a emocje sięgały zenitu. W przerwie turnieju najmłodsi uczniowie zatańczyli krakowiaka. Na końcu zaś starsi uczniowie wraz z nauczycielami wykonali inny polski taniec – poloneza. Na zakończenie głos zabrały Pani Dyrektor Urszula Duda i Pani Wicedyrektor Karolina Miller.

Uwieńczeniem szkolnych obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości było wzięcie udziału w wydarzeniu „Rekord dla Niepodległej” o 11.11 dnia 9 listopada 2018r.